Αναζήτηση με περιοχή

Ο μοναδικός Έλληνας που έτρεξε και τερμάτισε στον «Μαραθώνιο της Άμμου»

Παπαθανασόπουλος Αργύρης
Ο Αργύρης Παπαθανασόπουλος γεννήθηκε το 1972 στο Βόλο και είναι γιατρός-ορθοπαιδικός.
Είναι αθλητής υπεραποστάσεων και έχει λάβει μέρος σε δεκάδες αγώνες στην Ελλάδα και στο εξωτερικό με εξαιρετικές επιδόσεις.
Τον Απρίλιο 2006 έλαβε μέρος και τερμάτισε στον «Μαραθώνιο της άμμου», τον δυσκολότερο αγώνα αντοχής, που διεξάγεται στην έρημο Σαχάρα.
Ο αγώνας αυτός διαρκεί επτά ημέρες και η απόσταση που καλύπτουν οι αγωνιζόμενοι είναι 230 χιλιόμετρα. Τον αγώνα ξεκίνησαν 750 δρομείς. Ανάμεσα στους 520 δρομείς που τερμάτισαν ο Αργύρης κατέλαβε την 37η θέση. Αξιοσημείωτο είναι ότι οι δρομείς πρέπει να έχουν μαζί τους τα απαραίτητα για την επιβίωσή τους καθώς δεν υπάρχει καμιά υποστήριξη στη διάρκεια του αγώνα. Αυτό σημαίνει ότι ο δρομέας πρέπει να κουβαλά ένα σακίδιο με τροφή και νερό, το σακίδιο του Αργύρη ζύγιζε 13 κιλά.
Η εκκίνηση του αγώνα γίνεται από την πόλη Ουαρζαζάτ του Μαρόκου και ο τερματισμός είναι στην πόλη Μερτζούγκα.
Ο Αργύρης Παπαθανασόπουλος είναι ο μοναδικός έλληνας που έχει λάβει μέρος στον αγώνα στην 22αρχονη ιστορία του.
Στον τερματισμό ο Αργύρης είχε χάσει τρία κιλά.